UK National Registers of Births - Speare 1841-1957 (Inc)
Year Name Registration District Qtr Mothers Maiden Name Ref
1841
William Okehampton 2nd X/159
1850
Thomas Yeovil 1st 10/589
William St Thomas 4th 10/240
1851
John Tavistock 2nd 9/506
1852
James St Thomas 1st 5b/65
Thurzena Okehampton 2nd 5b/374
Samuel Okehampton 3rd 5b/332
Sarah Ann Yeovil 3rd 5c/502
1853
Alfred St Thomas 1st 5b/67
John Stow 1st 4a/459
Samuel Stow 1st 4a/458
Blanch Stow 2nd
Philip Plympton 2nd 5b/208
William Mason Tavistock 2nd 5b/352
1854
John Stow 1st 4a/445
Sarah Ann Okehampton 2nd
Mary Mason Tavistock 4th
William Okehampton 4th 5b/326
1855
Mary Okehampton 1st
Henry St Thomas 2nd 5b/58
1856
John Henry Tavistock 1st
Elizabeth Ann Newton Abbott 3rd 5b/126
1857
James St Germans 1st
Sarah Ann Okehampton 2nd 5b/354
John Okehampton 3rd 5b/345
1858
Emma Okehampton 1st
Mary Jane Okehampton 1st
Walter St Thomas 1st
Philip Andrew St Giles 2nd
1859
Emma Jane Newton Abbott 1st 5b/139
Frederick James Thetford 1st
Thomas Okehampton 1st
William Alfred St Germans 3rd
1860
Henry Hartismere 1st 4a/535
Harriet St Thomas 3rd 5b/69
Charles Henry St Germans 4th 5c/47
1861
John Thomas Okehampton 2nd 5b/393
Thomas Okehampton 3rd 5b/371
1862
Caroline Newton Abbott 2nd 5b/132
John Francis St Germans 4th
1863
Emily St Thomas 1st
George Walter Newton Abbott 1st 5b/130
Blanch Sophia Thetford 2nd
1864
James Okehampton 2nd 5b/391
William Newton Abbott 2nd 5b/126
William Tavistock 2nd
John Henry Okehampton 3rd 5b/377
Elizabeth Ann Plympton 4th
1865
Albert William Liskeard 1st
Harry Okehampton 1st 5b/405
William Henry Tavistock 3rd
Mary Elizabeth Okehampton 4th 5b/379
1866
Bessie Newton Abbott 1st 5b/133
Jane Okehampton 1st 5b/421
Jessie St Thomas 3rd
Ellen M Okehampton 4th 5b/389
1867
Ann Charlotte Okehampton 1st 5b/418
John Newton Abbott 4th 5b/124
1868
Richard Okehampton 1st 5b/401
Richard John Newton Abbott 1st 5b/115
William Kennard Tavistock 1st
Richard Okehampton 3rd 5b/388
Walter Henry St Thomas 4th
William John T St Germans 4th
1869
Edwin Ernest St Germans 1st
Emily Ward Plympton 1st
Annie Newton Abbott 3rd 5b/122
Walter George St Thomas 4th
1870
Richard Kennard Tavistock 1st
1871
Alice Maude C St Thomas 3rd 5b/76
Mary Elizabeth Tavistock 4th
1872
Robert Pitts St Thomas 1st
Rosina Bessie Exeter 1st
Ralph Henry Tavistock 3rd
Theodore St Germans 3rd
Ellen Kennard Tavistock 4th
Edith Sarah A Axminster 4th
1873
Albert Edwin St Thomas 2nd
Jessie Ann T Newton Abbott 2nd 5b/122
1874
Alfred Emmanuel St Thomas 2nd
Mary Anna Tavistock 2nd
Edith Jane Plympton 3rd
William Axminster 4th 5b/18
1875
Edgar Augustus T Newton Abbott 2nd
John Henry Plympton 2nd
1876
Daniel St Thomas 1st
Thomas Westcott Plympton 3rd
Bessie Kennard Tavistock 4th
Frederick John Axminster 4th
1877
Daniel Philip Plympton 1st
Louisa Elizabeth Tavistock 1st
1878
James Pitts St Thomas 1st
Lilian Speare St Thomas 1st 5b/73
Thomas Walter Axminster 2nd
male Shoreditch 2nd 1c/128
female Shoreditch 2nd 1c/128
Mary Ann Plympton 4th
1879
Arthur Henry Bethnal Green 1st 1c/2000
William Kennard Tavistock 3rd
Lauraetta Mary Okehampton 4th 5b/376
1880
Grace Elizabeth J Axminster 1st
William Henry St Thomas 2nd
George Arthur Cardiff 4th
William Thomas Plympton 4th 5b/216
1881
Eliza Jane Stratton 1st
Millie Jane Wangford 1st
1882
John Henry Axminster 1st
Albert Bethnal Green 2nd 1c/170
Daisy Emma Wangford 3rd
George Edward Nantwich 3rd
Samuel William Wangford 3rd 4a/813
Alice Louisa Newton Abbott 4th 5b/158
Amy Jane Plympton 4th
Elizabeth Mary St Germans 4th
1883
Arthur Fance Axminster 3rd
William Ralph Stratton 3rd
1884
Alice Maud Bethnal Green 1st 1c/282
Daisy Elizabeth Mutford 1st
Edith Maud St Germans 1st
Caroline Maud Plympton 2nd
Susan Emily Newton Abbott 2nd 5b/165
William Thomas Okehampton 2nd 5b/398
Alice Maud St Thomas 3rd
Eliza Maud Newton Abbott 3rd 5b/154
Frank Charles Stoke D 3rd
Alice Maud Plympton 4th
1885
Bessie Tavistock 3rd
William Thomas St Germans 3rd
Charlie Francis Axminster 4th
1886
Francis William Tisbury 1st
Mary Anna St Thomas 1st
William Bethnal Green 1st 1c/262
Charles Walter Newton Abbott 2nd 5b/141
Elizabeth Newton Abbott 2nd 5b/148
William Alfred Poplar 3rd 1c/570
Ellen Florence Plympton 4th
1887
Frderick John Tavistock 1st
Lucie May Sculcoates 3rd
Margaret Hannah Nantwich 3rd
George Richard Newton Abbott 4th 5b/151
1888
Annie Elizabeth Poplar 1st 1c/663
Annie Esther Axminster 1st
Jessie St Thomas 1st
Beatrice Willis Plympton 2nd
William Henry Newton Abbott 3rd 5b/154
1889
Amelia Kate Plympton 1st
William Henry Tavistock 1st
Richard Septimus Axminster 3rd
Beatrice Bethnal Green 4th 1c/203
Edwin Charles St Germans 4th
1890
Richard Tavistock 4th
1891
Alfred Ernest St Germans 1st
Lilian Barnstaple 1st
Octavius Axminster 3rd
Richard Clarke Wangford 3rd
Alfred Ernest Plympton 4th
1892
Roda Tavistock 1st
Reginald Barnstaple 2nd
1893
Edward William T New Forest 1st
Ernest Edgar Tavistock 1st
George Robert Axminster 1st
Percival Edwin Stoke D 3rd
Harriet May M Cardiff 4th
1894
John Samuel Tavistock 1st
Robert Claude Barnstaple 2nd
Alfreda May St Germans 3rd
John Newton Abbott 3rd
Edgar Albert S Stoke D 4th
John Newman Wangford 4th
1895
George Stanley Tavistock 1st
Ada Mary Tavistock 2nd
1896
Daisy Annie Wangford 2nd
Annie Bessie Cardiff 3rd
Amy Tavistock 4th
Emily Dorothy Barnstaple 4th
1897
Walter George Totnes 2nd
Percy Tavistock 3rd
1898
Lucy Cardiff 1st
Horace John M Newton Abbott 2nd
1899
Alice Irene Cardiff 3rd
Elizabeth Mary Wangford 3rd
William Stanley St Thomas 4th
1900
Elsie Maud M St Germans 3rd
Redvers Baden Newton Abbott 3rd
1901
Fanny Alice Exeter 1st
Edith Mary Honiton 2nd
Ida Winifred Cardiff 3rd
1902
William Henry St Thomas 2nd
Norman Nantwich 3rd
Walter Daniel J Cardiff 3rd
Charles William Tavistock 4th
1903
William Henry St Thomas 2nd
Edgar William W Bethnal Green 3rd 1c/128
James Hooley Windsor 3rd
1904
Alfred Francis Cardiff 3rd
Stephen May St Germans 3rd
Violet Romford 3rd 4a/634
1905
Albert Charles Totnes 2nd
William Albert E Chester 2nd
Lilian Violet Romford 4th 4a/595
1906
Elsie Alice Plympton 1st
Harold William Devonport 1st
Doris May St Germans 2nd
1907
Robert Henry Cardiff 1st
Sidney Howard Cardiff 1st
Hubert William St Germans 4th
Robert John Romford 4th 4a/596
1908
Sybil Nantwich 2nd
Edith May Plympton 3rd
Gordon Emmanuel Cardiff 3rd
1909
Albert Ernest Nantwich 1st
John Henry Swindon 1st
Percy Medland Tavistock 1st
Ivy Maude Devonport 2nd
Percival Charles St Germans 3rd
Sidney Romford 3rd 4a/587
Muriel Annie Devonport 4th
1910
Beatrice Bethnal Green 2nd 1c/171
George Frederick Swindon 2nd
George CW Cardiff 3rd
Nestine Prescot 3rd
Margaret A Nantwich 4th
Ruby E St Germans 4th
1911
Doris M Devonport 1st
Silas CJ Plympton 1st
Leslie K Lauceston 4th Medland
1912
Edward Bethnal Green 1st Hatton 1c/296
Phyllis I St Germans 1st Ryder
Frank C Prescot 2nd Kirton
Emily A Cardiff 3rd Scourse
Leonard S Bath 3rd Hillier
1913
Robert L Nantwich 3rd Allcock
1914
Margery I Cardiff 3rd Scourse
1915
Jessie Hackney 3rd Hatton 1b/795
1916
William A Prescot 2nd Kirton
Betty K Guildford 3rd Speare ? 2a/177
Joan M Guildford 3rd Turner
Reginald Hackney 4th Hatton 1b/809
1917
Richard T Okehampton 1st Westlake
Dora Nantwich 4th Allcock
1918
Michael B Speare-Cole Haverfordwest 3rd Howells
1919
Ronald S Bristol 1st Eason
Edna M Plymouth 2nd Symons
John F Chester 3rd Platt
Olive K Lewisham Meridew
Patricia M Flegg Pike
Gilbert R Chipping S 4th Smith
William T St Germans Ryder
1920
Stanley J Mutford 1st Dunnett
Edna J St Germans 3rd Gumb
Elsie Guildford Speare 2a/201
Stanley R Okehampton Westlake 5b/686
1921
Edna MC Plymouth 1st Townsend
Betty ZJ St Austell 4th Bennetts
1922
Alick G Mutford 1st Dunnett
Kenneth N Bristol Smith
Aubrey A Plymouth 2nd Hannaford
Donald F Cricklade 3rd Mitchell
Sylvia B Okehampton Westlake
1923
Arthur R St Germans 1st Ryder
1924
Lucie J Norwich 2nd Dunnett 4b/239
Barbara M Bristol 4th Eason 6a/288
Maurice PE Devonport Townsend 5b/406
1925
Muriel H Bristol 3rd Smith 6a/321
1926
Frederick Spear Okehampton 1st Horn 5b/498
Heather Totnes 3rd Blackler 5b/222
1927
Nora B St Germans 2nd Ryder 5c/55a
1928
Gwendoline E.V Plymouth 2nd Gumb 5b/306
1929
Kenneth A Plymouth 2nd Townsend 5b/327
1930
John S Norwich 1st Dunnett 4b/193
Raymond P Stratton 1st Edhouse 5c/5
Raymond G Plymouth 4th Townsend 5b/283
1931
Albert E Congleton 2nd Jinks 8a/404
Auriol R Devonport 2nd Speare 5b/414
1932
Bernard M Totnes 1st Edhouse 5b/194
Kenneth W E. Stonehouse 4th Critcher 5b/363
Ronald Congleton 4th Jinks 8a/348
Vernon W St Germans 4th Speare 5c/42
1933
Anthony S Liskeard 1st Dale 5c/51
Barbara M Chester 1st Rowlands 8a/455
Lawrence I Plymouth 3rd Townsend 5b/270
1934
Derrick J E. Stonehouse 2nd Speare 5b/387
Edward J Bethnal Green 3rd Ridley 1c/94
1935
Jean Chester 1st Rowlands 8a/509
Ralph A Devonport 2nd Townsend 5b/430
1936
Gillian Launceston 1st Jury 5c/25
Chrystal Congleton 2nd Jinks 8a/418
Margaret Chester 2nd Rowlands 8a/543
Alan R Bethnal Green 4th Ridley 1c/79
1938
Eve Woolwich 2nd Barrow 1d/1252
Janet D Lewes 3rd Hickie 2b/220
Patricia Chester 3rd Rowlands 8a/527
1939
Richard Norwich 2nd Dunnett 4b/273
1940
Leonard E Poplar 2nd Gibson 1c/453
June A Crewe 3rd Davies 8a/969
1941
John E Chester 1st Rowlands 8a/921
Margaret R St Germans 1st Andrews 5c/98
Stephen Abergavenny 1st Russell 11a/68
1942
Jane V Brighton 1st Pierce 2b/550
Malcolm S Abergavenny 1st Russell 11a/58
Roger L Barton 2nd Hutchings 8c/901
Wendy E Hastings 2nd Hickie 2b/8
Christopher RJ Bury St Edmunds 3rd Mattison 4a/1592
1943
Raymond T Okehampton 2nd Treise 5b/476
Patricia A Brighton 4th Weller 10b/893
Valerie S Okehampton 4th Pierce 2b/340
1944
Veronica H St Germans 1st Andrews 5c/26
Phillip R S Bristol 2nd Longstaff 6a/272
Wendy B M Spear Okehampton 4th Treise 5b/565
1945
Joyce M Crewe 2nd Davies 8a/587
Julia B St Germans 3rd Andrews 5c/20
1946
Richard J D Scarborough 2nd Morrison 9d/578
Doreen C Upton 3rd Powell 9d/371
Michael N Liverpool S 3rd Parker 10d/61
Nicholas A Stafford 4th Martin 9b/800
Patricia A Bristol 4th Skidmore 7b/12
Stanley G Okehampton 4th Treise 7a/743
1947
Susan C Speare-Cole Bridge 4th Owen 5b/75
1948
Elaine E F Bristol 4th Longstaff 7b/194
1949
Lawrence C Liverpool S 4th Parker 10d/891
Stephen P Stoke 4th Martin 9b/850
1950
Gillian A Acle 1st Lee 4b/569
Graham R Exeter 1st Almond 7a/430
Julia D Okehampton 1st Treise 7a/593
Peter J Bristol 1st Skidmore 7b/101
Michela B Speare-Cole Lambeth 2nd Owen 5c/1716
Etta V Liverpoool S 4th Parker 10d/938
1951
Jaqueline E Norwich 4th Lee 4b/657
1952
Vincent B Liverpool S 2nd Parker 10d/668
Valerie B Okehampton 3rd Almond 10b/70
Carl A Liverpool S 4th Fraser 10d/902
1953
James A Liverpool S 1st Parker 10d/733
Margaret R Marlyebone 2nd Chancellor 5d/418
Jennifer A Spear Okehampton 3rd Hext 7a/591
1954
Rowena K Surrey N 1st Palmer 5g/392
David L Liverpool S 2nd Parker 10d/1028
Alison M Norwich 4th Lee 4b/741
1956
Robert A Launceston 1st Bunt 7a/54
David L Plymouth 2nd Hodge 7a/6317
Anthea R Surrey N 4th Palmer 5g/363
1957
Shirley Okehampton 2nd Treise 7a/563
Data Provided By
Paul Speare, Thomas Peeke & Antony Peeke