UK Registers of Marriages - Speare 1841-1866 (inc) & 1880-1955 (inc)
Year Name Partners Surname Qtr Reg District Ref
1843
John Leigh 1st East Stonehouse
1844
Ann 3rd Okehampton 10/285
1845
Thomas 4th Okehampton 10/289
1846
Thomas 1st Okehampton 10/329
Ralph 3rd St Thomas
Elizabeth 4th Stoke D 9/574
Samuel Stoke D 9/570
1848
Elizabeth 1st Okehampton 10/293
Jane Foleshill 16/391
Eliza 4th Exeter
1849
Emanuel 3rd Exeter
1850
Samuel 4th Mutford H 13/1181
1851
Charles 3rd Clifton
1852
Ralph 4th Tavistock
1853
Sally 4th Okehampton 5b/699
1854
Emanuel 1st Okehampton 5b/635
Richard 2nd Okehampton 5b/635
Simon Holsworthy 5b/946
1855
Eliza 4th St Thomas
1856
Richard 2nd Okehampton 5b/647
1858
Samuel 3rd Tavistock 5b/615
Ann 4th Exeter
Melicent Camelford
1859
Elizabeth 4th Aston
1860
Francis 2nd Okehampton 5b/699
1861
John 1st Tavistock
Hannah 3rd Tendring
1862
John 1st Crediton
Mary St Thomas
William 2nd Newton Abbott 5b/229
1863
John 3rd Plympton 5b/361
1864
Benjamin 1st Yeovil
Emanuel Ralph Tavistock
1865
Hannah 4th Sherborne
Jane Ann Plymouth
1866
Samuel 1st Okehampton 5b/636
Susan 4th Yeovil
1873
William = Anna Maria Thomas 1st Newton Abbott 5b/227
All entries from 1880-1920inc
1880
William 1st Plomesgate 4a/1006
George 2nd Canterbury
John William T 3rd Stoke D
Sarah Ann Okehampton 5b/611
1881
William Alfred 1st East Stonehouse
John Henry 2nd Tavistock
Charles Henry 4th Stoke D
1882
Ellen Mary 2nd Stratton
Harry Newton Abbott 5b/231
Elizabeth Ann 4th Plympton
1883
Walter George 1st Newton Abbott 5b/264
Mary Jane 2nd Okehampton 5b/654
1884
Daniel 2nd Westbury, W
Emma 4th Launceston
1885
John Thomas 1st Tavistock
Caroline 3rd Newton Abbott 5b/191
1886
Emanuel 1st Exeter
Albert Edward 3rd Nantwich
Emanuel Miller New Forest
1889
Emily Ward 2nd Plympton
Sophia Dawe 3rd Totnes
1890
Annie 1st Woolwich
Richard 4th Tavistock
Richard 4th Tavistock
Robert Pitts 4th Barnstaple
1891
Walter Henry 4th Cardiff
1892
Edwin Ernest 1st Stoke D
Bessie 4th Newton Abbott 5b/224
Jane 4th Hartismere
1893
Richard John 1st Newton Abbott
1894
Edith Jane 2nd Plympton
Emma 2nd Liskeard
1895
Catherine Kings Lynn
1896
John 3rd Skipton
Mary Ann 4th Kensington
1898
Bessie Kennard 1st Tavistock
Walter Henry 2nd Cardiff
1899
William 1st Exeter
William John T 1st Devonport
1900
Daniel Philip 2nd Devonport
Edith Sarah A 3rd Axminster
Jessie 3rd St Thomas 5b/105
Frederick John 4th Exeter
Henry 4th Nantwich
1902
James Pitts 1st Bedford
William Kennard 1st Plymouth
William Thomas 1st Plympton
Nellie Kate 3rd Dover
Edgar Augustus T 4th Bethnal Green 1c/349
Jessie 4th Newton Abbott 5b/359
1903
Flora 1st Hampstead
John Henry 1st Plympton
Alfred Emmanuel 2nd Gateshead
Charlotte Gertrude 3rd Portsmouth
Millie Jane 3rd Wangford
1904
Theodore 1st Devonport
Thomas Westcott 3rd Plympton
William Edward 3rd Chester
Bertram 4th Nantwich
1906
Alice Maud 3rd Plympton
Amy 3rd Nantwich
John Henry 3rd Swindon
Grace Elizabeth J 4th Swindon
1907
Frank Charles 1st Kingston
Christopher Michael 2nd Kensington
William 2nd Thornbury
William Thomas 2nd St Germans
Elizabeth Mary 3rd St Germans
Ellen Kennard 3rd Tavistock
1908
Arthur Fance 1st Tonbridge
Albert 2nd Nantwich
Harriet Helena 3rd Devonport
Mary Anna 4th St Thomas
1909
Alfred Ernest 1st St Germans
Catherine 1st Kensington
Alice Louise 3rd Totnes
William Alfred 3rd Barton I
Lucie May 4th Wangford
1910
Lauraetta Mary 1st Okehampton
George E 3rd Newcastle u Lyme
1911
William H 1st Totnes
Jessie 3rd Christchurch 2b/579 2b 1579?
Beatrice 4th Bethnal Green 1c/353
Elizabeth 4th Totnes
1912
Beatrice W Horton 2nd Plympton
Alice M Compton 4th Bethnal Green 1c/312
1913
Harriet M Larson 4th Cardiff
1915
Arthur H Robertson 3rd Islington 1b/898
Bessie Lock 4th St Germans 5c/85
Caroline M Foster 4th Plympton 5b/597
1916
Julia Ford or Fordansky 4th Whitechapel 1c/412
1918
George R Smith 1st Bristol 6a/308
John N Dunnett 3rd Wangford 4a/2552
Octavius Meridew 3rd Lewisham 1d/2372
Richard C Pike 3rd Yarmouth 4b/21
Ernest E Bennetts 4th St Columb 5c/203
1920
Claribell Hanchard 1st Poole 5a/549
Percival E Townsend 2nd Plymouth 5b/707
Dorothy E Parsons 3rd Guildford 2a/297
Edgar AS Hannaford 3rd Plymouth 5b/651
1922
Fanny A Courtney 1st Bristol 6a/109
Elfreda M Roberts 4th St Germans 5c/93
1924
Walter C Blackler 4th Totnes 5b/457
Elizabeth Cross 4th Kensington 1a/403
1925
Florence A Salter 1st Nantwich 8a/517
George S Dale 4th Liskeard 5c/109
Stephen M Rickard 4th E Stonehouse 5b/726
1926
Winifred KC Muldowney 1st Plympton 5b/428
Charles W Barrow 4th Woolwich 1d/2115
Horace Honeywill 4th Newton Ab 5b/347
1927
Harold W Rendle 2nd Plymouth 5b/671
Lillian V Slater 2nd Hackney 1b/982
1928
Albert C Edhouse 2nd Totnes 5b/483
1929
Gwendoline EV Burrows 3rd Harlepool 10a/421
1930
Herbert W Critcher 1st St Germans 5c/69
William Critcher 1st St Germans 5c
Albert E Jinks 4th Congleton 8a/613
1931
Frederick J Sheppard 3rd Bristol 6a/584
Percival C Billing 3rd St Germans 5c/73
1932
Percy M Jury 2nd Launceston 5c/43
William AE Rowlands 2nd Chester 8a/826
1933
Edward Ridley 3rd Stepney 1c/411
Muriel A Rogers 3rd Plymouth 5b/623
Edgar W Cook 4th Hackney 1b/826
Nestine Glyde 4th Dartford 2a/1747
1934
Selina Chesters 3rd Nantwich 8a/1146
Wilfred T Hickie 3rd Lambeth 1d/582
Ivy M Seccombe 4th Liskeard 5c/85
1935
Edith M Shepherd 1st Plympton 5b/381
Phyllis I Williscroft 2nd St Germans 5c/73
Doris M Kitt 3rd St Germans 5c/95
Percy Clark 3rd Liskeard 5c/124
1936
Jessie Mellor 2nd Hackney 1b/997
Frank C Weller 3rd Malling 2a/3247
1937
Leonard S Hutchings 1st Barton 8c/1225
Dora Holland 2nd Crewe 8a/819
Vera Spear Collings 2nd St Germans 5c/60
Reginald Spear Howard 3rd Okehampton 5b/1033
1938
Robert L Davies 3rd Crewe 8a/1136
Reginald Gibson 4th Stepney 1c/347
1939
Joan M Giles 2nd Surrey SW 2a/1265
Leslie K Luxton 3rd Plymouth 5b/951
James H Dunford 4th Poole 5a/1364
Richard C Morrison 4th Abingdon 2c/1475
William S Andrews 4th St Germans 5c/129
1940
Edgar AS Russell 3rd Abergavenny 11a/103
Ruby E Thomas 3rd Plympton 5b/828
Gladys M Sanders 4th St Germans 5c/117
Ronald S Skidmore 4th Bristol 6a/562
1941
Gladys S Hoskin 1st Exeter 5b/316
Gilbert R Longstaff 3rd Bristol 6a/457
Sydney Peirce 3rd Brighton 2b/629
William A Johnstone-Hall 4th Dartford 2a/2435
1942
Edna J Anning 3rd St Germans 5c/65
Richard T Treise 3rd Okehampton 5b/976
Sylvia B Vallance 4th Okehampton 5b/902
1943
Sybil Booth 2nd Crewe 8a/827
Olive K Mitchell Lewisham 1d/1325
1944
Ernest M Chancellor 2nd W.Bromwich 6b/1619
Arthur R Martin 3rd Cheadle 6b/721
1945
Arthur Moore 3rd Liverpool S 8b/109
Edna MC Mutter 3rd Plymouth 5b/757
1946
Nora R Ashworth 2nd Exeter 5b/284
William H Powell 2nd Upton 6c/552
Aubrey E Breeze 4th Abergavenny 8c/79
1947
Arthur M Morley 2nd Islington 5c/2624
Barbara M Furber 3rd Bristol 7b/409
Betty ZJ Furse 4th St Austell 7a/410
1948
Kenneth N Palmer 2nd Surrey NE 5g/1140
Muriel H Linton 2nd Bristol 7b/488
1949
Alick G Lee 2nd Acle 4b/652
Stanley R Almond 2nd Totnes 7a/1385
1950
Norman Millward 2nd Crewe 10a/537
1952
William H Burgess 2nd Barnstaple 7a/552
Norah Webb 3rd Barton 10b/638
1953
Emma F Salter 1st Newton Ab 7a/1070
Nestine Whyte 1st Portsmouth 6b/982
Mary Willis 2nd Totnes 7a/1576
1954
Kenneth A Domaille 3rd Plymouth 7a/1321
Raymond P Burt 3rd Stratton 7a/486
Chrystal Jones 4th Crewe 10a/399
Jean Clarke 4th Kensington 5c/2051
1955
Ronald Barnes 1st Crewe 10a/493
Barbara M Spruce 2nd Chester 10a/323
Lucie J Newby 2nd Norwich 4b/1303
Vincent R Parker 3rd Liverpool S 10d/1192
Lawrence I Hodge 4th Plymouth 7a/1193
Shirley P Mulbery 4th Plymouth 7a/1239
03/06/2002
Data Collected By.
Paul Speare, Thomas Peeke & Antony Peeke